Néhány napja a blogon megjelent egy egyoldalú vélemény a vasutasok családtagjainak ingyen utazásáról. Nagyon megoszlottak a vélemények. Sokan azt mondták, vegyék el ezt a kedvezményt, mások azon a véleményen voltak, hogy maradjon. Jöjjön most egy vasutas véleménye:
Kedves MÁV-figyelő!
Őszinte megdöbbenéssel olvastam a vasutas családtagok arcképesével kapcsolatos postot a MÁV-figyelő oldalon.
Sajnálatos módon kifelejtődött, hogy a vasút (a MÁV és a GYSEV) is jelenleg egyike azon kevés munkahelyeknek, ahol egy-egy szolgálat, azaz munkanap 12 órán keresztül tart. Ehhez kapcsolódik még a munkába való utazás és a visszautazás. Ez a legjobb esetben is mondjuk 14 óra munkanaponként.
A vasutas családtagok közül csak a szorosan vett családtagok utazhatnak ingyen - látszólag. Ez az arcképes ugyanis nem ingyen kerül kiadásra, hanem havi háromezer forintot von le a vasúttársaság a kapcsolódó, családtagi arcképesek után a kedvezményre jogosult munkavállaló béréből. Azaz ez egy béren kívüli juttatásnak is számít. Ebből adódóan tévhit, hogy a családtagok ingyen utaznának. A különbség csak annyi, hogy nem a pénztárnál fizetik be az utazás árát. Nem mellesleg egy három tagú családnál, ahol csak az egyik szülő vasutas, ez 3000 x 12 x 2 = 72000 forint évente. Nem hiszem, hogy ez ingyen lenne
Mindemellett az arcképes igazolványokhoz való hozzáférés is korlátozott. Élettársaknak csak igazolt, öt éves együttélés után jár az igazolvány; ezen kívül házastársaknak jár, valamint olyan gyermekeknek, akik 25. életévüket nem töltötték be és folyamatos, megszakítás nélküli nappali tagozatos tanulói/hallgatói jogviszonyuk van. Ezen felül a nyugdíjas vasutasoknak és a vasutasok özvegyének jár még arcképes igazolvány, azonban ezeket csak térítés ellenében érvényesíti a vasúttársaság.
A családtagoknak nyújtott kedvezmény egyébként felfogható egyfajta ellentételezésként azért, mert a család egyik tagja bizony nem segíti a többieket a normálisnál megszokott munkaidőtől jóval hosszabb időszakban. Hiszen ha éjszakás szolgálatba megy valaki, jó eséllyel sem előző, sem a szolgálatot követő napon nem tud részt venni az egyébként megszokott családi munkákban sem.
Tévesen állítod, hogy Pedig ha az utóbbit megtennék (a családtagok), akkor több munkahely maradhatna meg. Ez egyáltalán nem igaz, hiszen az utazási kedvezmények miatt meg nem jelenő bevétel és az ebből beszedett bevétel rendkívül minimális mértékű. Tudni érdemes, hogy a családtagi arcképes igazolványokat egyre kevesebben használják, hiszen a legtöbb család rendelkezik autóval, így az arcképest a legtöbb esetben munkába járáshoz használják a vasutas dolgozók.
Emellett érdemes körülnézni külföldön is: a vasúti dolgozók közvetlen családja ott is kedvezményesen, a legtöbb helyen (Ausztriában és Szlovákiában bizonnyal) utazhatnak. Tehát ez nem magyar sajátosság és nem az elmúlt negyven év átka. Természetesen vannak olyan országok és szolgáltatók, ahol ezek a családtagi kedvezmények nem állnak rendelkezésre (pl. ismereteim szerint a DB AG és a magánvasutak), azonban itt az alkalmazottak fizetése az országos átlaghoz képest olyan mértékű, hogy a vasúti utazásért fizetendő összeg nem megterhelő. És emellett persze a fizetésekhez képest a vasúti utazás költsége arányaiban jóval alacsonyabb, a megfizetett összegért pedig valódi szolgáltatást kap az illető. Ezeken a helyeken pedig a munkába járást a közlekedési szövetségek speciális tarifái segítik. Vajon ezek közül melyik is adott ma Magyarországon? Segítek: egyik sem.
Megjegyzem, sokkal nagyobb bevételkiesést jelent a 65 év felettiek ingyenes utazása. Sokkal több, személyivel utazó utast látok magam is a vonatokon, mint arcképessel utazót. Ezek után az utazások után a MÁV-nak (és a többi közlekedési társaságnak) csak átlalányösszeget kapnak, hiszen az utazások számának rögzítése, viszonylata nem lehetséges. Sokkal pontosabb és korrekt elszámolást tenne lehetővé, hogy ha ezt az ingyenes és valóban pazarló utazási lehetőséget szüntetnénk meg. Erre a kérdésre vajon miért nem tér ki a fenti post?
Remélem, sikerült megvilágítani a felvetett kérdéskört más nézőpontból is. Amennyiben kérdésed van, szívesen állok rendelkezésre ezügyben.
Üdvözlettel, Halász Péter